“Orhan Veli’ye üç mektup”

Papirüs, Sayı: 8, Orhan Veli Özel Sayısı, Ocak 1967

ORHAN KEMAL’DEN:

Kardeşim Orhan Veli
Eski abonelerden bir kısmı kendileri bizzat abonelerini yenileyeceklerini söylediler. Bir kısmı şu sıra Adanada yok. İş icabı köylerde çalışıyor. Temin edebildiğim yedi abonenin bedeli olan 10 lira 50 kuruşu bugün posta havalesi olarak yolladım. Size yeni yeni aboneler bulmak için çalışıyordum, çalışacağım da tabiîdir. Arif’in bilmukabele selâm ve sevgileri. Uzun mektubunu bekliyorum. Oktay, Melih, Abidin ve diğerlerine selâm. Gözlerini öperim kardeşim.
11.5.1950
RAŞİT

SAİT FAİK’TEN:

14 Mart 1941
Sevgili Kardeşim
Yazıhaneyi bıraktığım için mektubunu bugün alabildim. Sarnıç nam eserle birlikte Semaveri de gönderiyorum. Sarnıçtan su çekip semaveri kaynata kaynata oturursun. Buraya geldiğin zaman ise her halde bir “fıçı” da verirler. Aleko’ya yazılan şiir, Semaverin kapağına da yazılmıştır, okuyacaksın: Bir ikinci defa yazıyorum. Burada eski tas eski hamam. Cumartesi günleri Nisuaz’da üdeba toplanır. Kararlar verilir. Ben ise bir birahane köşesi bulur üdeba meclislerinin, ediplerinin, kötü şairlerin dinlerini…., bira içerim. Öteki işten elhamdülillah yakayı sıyırdık. Ama epeyi üzüldüm doğrusu. Boku bokuna yanacaktık. Gözlerinden öper, o fevkalâde şiirlerini arasıra bir iki satırla beraber gönderirsen ihya edersin kardeşim.
Yeni adresim: Şişli, Bomon’i Kazancı Sok. İkbal Ap. No.- 4
SAİT FAİK

YAŞAR KEMAL’DEN:

21.4.1950 – Kozan
Sayın Bay,
Abonesi bulunduğum mecmuanız, adresim değiştiği için elime geçmiyor. Bundan böyle aşağıdaki adresime göndermenizi rica ederim.
Adres:
Kemal Sadık Göğceli
Cezaevi
Kozan

Papirüs, Sayı: 8, Orhan Veli Özel Sayısı, Ocak 1967

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön