Cemal Süreya: “İlk Çağdaş Şaiirimiz O’dur”

Boğaziçi Aylık Kültür ve Sanat Dergisi, Sayı: 30, Aralık 1984

“İlk Çağdaş Şaiirimiz O’dur”

En iyisi sorulan toptan yanıtlamak:

Yahya Kemal Beyatlı, Tanzimat’tan bu yana şiirin bir dil sorunu olduğunu gerçek anlamda kavrayan ilk şairimizdir. İlk çağdaş şair de O’dur (Ahmet Haşim’le birlikte). Yahya Kemal’i, kendinden önce, kendisiyle birlikte ve kendisinden hemen sonra yazmış hiçbir şairle karşılaştıramayız. Şiir kültürü, şiirinin kendisi, beğeni düzeyi bakımlarından onca üstündür onlardan. Bütün “Hece” ordusu karşısında şiirin zaferini onun kazanmış olması da bunu gösteriyor.

Bence, Yahya Kemal’den önce aruzcular sadece aruzu yazıyorlardı. Şiirin biçimi yok, kalıbı vardı. Bu yanlışlık, Yahya Kemal’in ve Ahmet Haşim’in kazanılmış deneyine karşın, Hececilerde de sürüp gitti. Yahya Kemal, kalıbın ötesinde özgün bir biçim buldu şiirine. Konuşma diline yaslandı. Bir iç müzik yarattı.

En üretici, en nitelikli dönemi, “Eski Şiirin Rüzgârı”na doğrudan girmediği dönemidir, diyorum; “Nazar”, “Ses”, “Itri”, “Erenköyünde Bahar”, “Kar Musikileri”…

Dikkat edilirse, bütün kavgalara, değişimlere, sarsıntılara, yeni kuşakların ard arda ortaya dökülüşüne karşın, sözü dinlenir sanat kişilerinin hepsi Yahya Kemal’i yalnız bırakmamışlardır. İşte Orhan Burian. Sözgelimi işte Ataç, işte Sabahattin Eyüboğlu. İşte Orhan Veli.

Cemal Süreya

Boğaziçi Aylık Kültür ve Sanat Dergisi, Sayı: 30, Aralık 1984

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön